Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Rurki termokurczliwe - co warto o nich wiedzieć?

Rurki termokurczliwe - co warto o nich wiedzieć?

Prace związane z instalacją elektryczną wymagają odpowiedniej izolacji od czynników zewnętrznych.  Podstawową funkcją izolacji jest zapobieganie przepływowi ładunków elektrycznych poza element przewodzący. Materiał, który nie przewodzi prądu elektrycznego, nazywamy dielektrykiem. Do izolowania instalacji elektrycznych oprócz taśmy izolacyjnej wykorzystywane są również rurki termokurczliwe. Czym są, jakie są ich rodzaje i gdzie można je stosować?

Co to są rurki termokurczliwe i jakie mają parametry? 

Rurki termokurczliwe są wykorzystywane do izolacji elektrycznej równie często co taśma izolacyjna. Są specjalnymi osłonami na kable, które kurczą się pod wpływem ciepła. W efekcie przylegają do przewodów, dzięki czemu wydłużają ich żywotność, a także zapewniają skuteczną izolację. Do produkcji koszulek termokurczliwych wykorzystywane są tworzywa sztuczne wyróżniające się dobrymi właściwościami termoplastycznymi.

Jednym z kluczowych kryteriów podczas wyboru rurek termokurczliwych jest współczynnik kurczliwości. Na przykład współczynnik 2:1 jednego oznacza, że koszulka zmniejszy swoją objętość o połowę. Rurki termokurczliwe mogą być dodatkowo powlekane od wewnątrz klejem termotopliwym. Warto wybierać takie koszulki, ponieważ klej zmniejsza ryzyko powstania zjawiska kapilarnego, czyli pojawienia się wilgoci pomiędzy kablem a izolacją, wypełniając szczelinę pomiędzy osłoną i przewodem.

Rodzaje i zastosowanie rurek termokurczliwych 

Na postawie materiałów wykorzystywanych do produkcji rurek termokurczliwych możemy wyróżnić ich rodzaje, które znajdują zastosowanie przy różnych instalacjach. Są to:

  • rurki termokurczliwe cienkościenne, które zmniejszają dwukrotnie albo czterokrotnie średnicę po obkurczeniu, a temperatura obkurczenia wynosi 110-120 stopni Celsjusza. Mają uniwersalne zastosowanie,
  • rurki termokurczliwe pogrubione, których współczynnik kurczliwości wynosi od 2:1 do 4:1, a minimalna temperatura obkurczenia 115-130 stopni Celsjusza. Takie rurki termokurczliwe są wykorzystywane głównie w celu odtworzenia uszkodzonej izolacji przewodów i kabli,
  • rurki termokurczliwe grubościenne, które mają podobne parametry co pogrubione i są stosowane przede wszystkim w przemyśle, na przykład do izolowania rurociągów i maszyn.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl