Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Rodzaje szybkozłączek stosowanych w instalacjach elektrycznych

Rodzaje szybkozłączek stosowanych w instalacjach elektrycznych

Jednym z produktów, które cieszą się dużą popularnością wśród klientów sklepów elektrycznych, są złączki elektryczne. Są to wyroby elektroizolacyjne, które odpowiadają za łączenie toru prądowego pomiędzy dwoma odcinkami przewodów elektroenergetycznych. Najczęściej zdarza się tak, że są to przewody, które cechują się stosunkowo niskim napięciem. Możemy wyróżnić kilka typów złączek. W dzisiejszym wpisie skupimy się na szybkozłączkach. Czym się charakteryzują i na jakie rodzaje się dzielą?

Do czego są stosowane szybkozłączki i w jakich instalacjach można je stosować? 

Na początek warto krótko wskazać, do czego właściwie służą szybkozłączki. Są to niewielkie elementy, przy pomocy których można szybko i niezawodnie połączyć przewody i rozdzielić obwody wykorzystywane w instalacjach domowych. Można je stosować do przewodów, których średnica jest nie większa niż 2,5 mm2, a zakres napięć obudowy wynosi maksymalnie 450 V.

Czym szybkozłączki się od siebie różnią i jaką najlepiej wybrać? 

Możemy wyróżnić szybkozłączki elektryczne zaciskowe i samozaciskowe. Pierwsze z nich mają postać gwintowanych listew i są wybierane najczęściej. Mają różne wymiary, dzięki czemu można je dobrać do przewodów o różnych rozmiarach. Konstrukcja złączek samozaciskowych składa się z kolei z obudowy, otworów na przewody i otworu głównego. Dodatkowo są wyposażone w zacisk ruchomy, który jest charakterystyczny dla takich elementów. Jedną z większych zalet takich szybkozłączek jest ta, że można do nich jednocześnie podłączyć przewody o różnych przekrojach.

Oprócz tego różnią się liczbą przewodów, więc można je dostosować do większości domowych instalacji elektrycznych. Oprócz tego możemy wyróżnić też złączki wsuwane, które nie mają zacisków, pokręteł czy ruchomych elementów znajdujących się na zewnątrz. Charakteryzują się zaciskiem sprężynowym, który jest ulokowany wewnątrz elementu. Dzięki płaskiej budowie można je montować nawet w miejscach, które są trudno dostępne. Zaletą takich złączek jest również fakt, że do ich obsługi nie są wymagane żadne dodatkowe narzędzia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl