Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Licznik trójfazowy a jednofazowy - czym się od siebie różnią?

Licznik trójfazowy a jednofazowy - czym się od siebie różnią?

Osoby, które budują dom, stają przed wieloma wyborami. Jedną z ważniejszych instalacji w każdym domu czy innym budynku użytkowym jest instalacja elektryczna. Zastanawiając się, jaki prąd podłączyć budując dom czy remontując mieszkanie, należy wybrać pomiędzy jednofazowym lub dwufazowym. Każdy z nich wymaga podłączenia odpowiedniego licznika. W dzisiejszym wpisie omówimy, czym się od siebie różnią i kiedy warto się zdecydować na każdy z nich.

Czym jest licznik jednofazowy i kiedy warto go wybrać? 

Osoby, które budują dom lub remontują mieszkanie stają przed wieloma wyborami. Kupno kabli i przewodów, wtyczek, gniazd czy innych elementów osprzętu instalacyjnego to spore wyzwanie. Jednak pierwszą kwestią, nad którą muszą się zastanowić, jest kupno licznika jednofazowego albo trójfazowego. Układ jednofazowy jest przeznaczony dla domów i mieszkań o standardowym poziomie zużycia energii.

Taka instalacja ma napięcie 230 V i daje możliwość poboru mocy do 6 kW. W praktyce oznacza to, że można się na nią zdecydować w domu czy mieszkaniu, w którym nie ma urządzeń pobierających dużą ilość energii, na przykład elektrycznego ogrzewania czy klimatyzacji, a mieszkańcy nie korzystają ze wszystkich sprzętów jednocześnie.

Kiedy warto zdecydować się na licznik trójfazowy? 

Z instalacją trójfazową mamy do czynienia w przypadku napięcia 340/400 V. Taki układ jest złożony z trzech obwodów elektrycznych prądu przemiennego i umożliwia przesył powyżej 3 kW. Najczęściej sprawdza się przy instalacjach, których moc umowna przekracza 3 kW. Na licznik trójfazowy powinny się zatem zdecydować osoby, które zużywają więcej energii i potrzebują więcej mocy. Taka instalacja może być wykorzystywana w domach, w których podłączono klimatyzację, ogrzewanie elektryczne albo domownicy korzystają z wielu sprzętów jednocześnie.

Wybierając licznik, należy zastanowić się nad zapotrzebowaniem na energię elektryczną oraz przyzwyczajeniami czy potrzebami mieszkańców. Dodatkowo decydując się na instalację trójfazową, nie trzeba się obawiać wzrostu rachunków za energię elektryczną, ponieważ jedyną różnicą będzie inna opłata stała za przesył, która będzie droższa o kilka złotych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl