Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jakimi zasadami należy się kierować przy rozmieszczaniu gniazdek elektrycznych? 

Jakimi zasadami należy się kierować przy rozmieszczaniu gniazdek elektrycznych? 

Instalacja elektryczna jest jedną z najważniejszych instalacji w każdym domu czy mieszkaniu. Właśnie dlatego podłączając ją, należy zadbać o to, by rozmieścić gniazdka elektryczne w taki sposób, aby domownicy czy użytkownicy budynku mogli z nich wygodnie korzystać. Często okazuje się, że w domu znajduje się za mało gniazdek, w związku z czym konieczne jest zastosowanie przedłużaczy, które często wpływają na estetykę pomieszczeń i są mało wygodne. O czym należy pamiętać, planując rozmieszczenie gniazdek elektrycznych?

Kiedy zaplanować rozmieszczenie gniazdek elektrycznych i na jakiej wysokości je umieścić? 

Urządzanie mieszkania czy budowa domu wiąże się z koniecznością zaplanowania wielu prac. Niektórzy decydują się na skorzystanie z pomocy architekta, który dzięki wiedzy i doświadczeniu pomoże w wyborze kabli i przewodów czy rozplanowaniu rozmieszczenia gniazdek elektrycznych. Jednak niezależnie od tego, kto podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie, nad rozmieszczeniem gniazdek warto się zastanowić jeszcze przed położeniem gładzi i farby na ścianach z uwagi na konieczność poprowadzenia przewodów w odpowiednich miejscach.

Częstym dylematem osób, które montują instalacje elektryczną, jest również wysokość, na której powinny być umieszczone gniazdka. Optymalnym rozwiązaniem będzie zamontowanie ich na wysokości około 30 centymetrów nad podłogą. Sytuacja wygląda nieco inaczej w kuchni oraz w łazience, ponieważ te pomieszczenia zwykle są zabudowane szafkami, dlatego tam gniazdka powinny się znaleźć na wysokości około 100-120 centymetrów nad podłogą.

Ile gniazdek powinno się znaleźć w poszczególnych pomieszczeniach? 

Jedną z bardziej problematycznych kwestii dotyczących rozmieszczenia gniazdek elektrycznych, jest ich ilość. Warto ją dobrze przemyśleć, aby w przyszłości komfortowo korzystać ze wszystkich sprzętów elektronicznych. W pokojach powinny się znaleźć co najmniej dwa gniazdka. Jednak wiedząc, że będzie w nich używana większa liczba sprzętów, warto zdecydować się na kolejne gniazdka elektryczne.

W łazience zwykle wystarczy jedno lub dwa gniazdka, ponieważ zwykle do prądu podłączana jest tylko suszarka do włosów lub maszynka do golenia. W kuchni natomiast powinno znaleźć się co najmniej kilka gniazdek, ponieważ dostępu do prądu wymaga lodówka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa i inne sprzęty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl