Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak odczytywać oznaczenia na przewodach elektrycznych?

kable elektryczne

Wszyscy znamy scenę z filmów akcji, w której to bohater, rozbrajając bombę, waha się, jaki kabelek przeciąć. Nie musiałby on jednak mieć z tym kłopotu, gdyby znał oznaczenia na przewodach elektrycznych. Dlatego warto zapoznać się z ich specyfiką. Niekoniecznie po to, żeby rozbrajać ładunki wybuchowe, ale po to, żeby lepiej odnajdować się w instalacji elektrycznej w swoim własnym domu.

Pierwszym aspektem kabli, który daje nam znać o różnicach między poszczególnymi przewodami, jest ich kolor. To, jaką barwę one przyjmują, nie jest wynikiem przypadku, lecz wskazuje na konkretne cechy danego elementu. Sporym ułatwieniem jest niewątpliwie to, że jednolitą kolorystykę stosuje się zarówno na izolacji wewnętrznej, jak i na izolacji zewnętrznej.

Kolory i litery świadczące o specyfice przewodów elektrycznych

Co oznaczają poszczególne barwy? Brązowa, szara i czarna służą do oznakowania przewodów fazowych. Niebieska zarezerwowana jest dla przewodów neutralnych. Natomiast zielono-żółta dotyczy kabli ochronnych. Dzięki takiemu rozróżnieniu łatwo jest rozpoznać, który kabel odpowiada za co. Mając znajomość ich specyfiki, prościej przeprowadza się prace dotyczące instalacji elektrycznej.

Barwa nie jest jednak jedynym czynnikiem, po którym można poznać, do czego służy dany kabel. Równie ważne są oznaczenia literowe. Mówią one o tym samym co barwy, tyle że w inny sposób. I tak litera L odnosi się do przewodu fazowego, litera N do przewodu neutralnego, a oznaczenie PE do przewodu ochronnego. Dodatkowo na przewodach fazowych może pojawić się cyfra, która wskazuje na liczbę faz.

Litery pojawiające się na przewodach są również w stanie odnosić się do materiału, z którego został wykonany kabel. G to guma, X to polietylen, a Y oznacza poliwinit. Takie rozróżnienie pozwala jeszcze bardziej orientować się w tym, jaką specyfikę mają kable. Im więcej oznaczeń, tym lepiej, ponieważ pomagają one w prosty sposób zyskać znajomość zasad rządzących instalacją elektryczną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl